طبق نامه ای که دادستانی به اتحادیه کسب و کارهای مجازی ابلاغ کرده، پلتفرم های اینترنتی حوزه نیازمندی های خودرو و مسکن موظفند از ابتدای مهر، کاربران خود را ازطریق سامانه امتا احراز هویت کنند.
امتا یا همان سامانه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی از سوی وزارت صمت طراحی و راه اندازی شده تا به صورت آنلاین و با درخواست کاربران پس از احراز اطلاعات هویتی، مکانی، تماسی، اعتباری و...، حساب کاربری به آنها اختصاص دهد.

در چند ماه اخیر، قیمت گذاری در پلتفرم های آنلاین خودرو و مسکن مورد انتقاد قرارگرفت و درنهایت آنها موظف به حذف قیمت ها شدند. به نظر می رسد این دستور جدید به منظور جلوگیری از درج قیمت های غیرقانونی و نامتعارف برای کالاها و خدمات صادر شده است و در مرحله اوّل باید کسب و کارهای حوزه فروش خودرو و املاک احراز هویت انجام دهند. به این ترتیب، تمام آگهی دهندگان در پلتفرم های آنلاین ملزم به احراز هویت ازطریق امتا هستند و کاربرانی که بیش از سه آگهی در ماه منتشر می کنند، باید جواز کسب نیز داشته باشند.

این قوانین می تواند کار را برای کسب و کارهای خانگی که محصولات خود را ازطریق پلتفرم های آنلاین می فروشند، سخت کند.

نقدهایی نیز ازسوی ارگان های مرتبط ازجمله سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور مطرح شده و کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای به نمایندگی از کسب و کارهای آنلاین، این دغدغه ها را در بیانیه ای اعلام کرده و خواستار جلوگیری از اجرای این اقدام تا زمان پاسخگویی به تمام این دغدغه ها شده است.


Monday, September 14, 2020

<< بازگشت