از پشت پرده رابط های کاربری چه می دانید؟

از پشت پرده رابط های کاربری چه می دانید؟

آیا برای شما هم پیش آمده که حین استفاده از رابط کاربری یک نرم افزار متوجه شوید طراحی آن عمداً به گونه ای است که شما را به کار خاصی که نمی خواهید سوق دهد؟ اجبار بر کلیک روی تبلیغات، خریدهای اضافی، ثبت نام ایمیلی پیشفرض و… مواردی آشنا هستند، نه؟ در اصطلاح طراحی تجربه کاربر، به اینگونه کلک ها برای فریب کاربران، «الگوهای تاریک» (Dark Patterns) می گویند. از زمان تیک نصب برنامه های ناخواسته در نصب نرم افزارها تا رسانه های اجتماعی، این حقه های پلید را به وفور دیده ایم، اما کمتر کسی نام شان را می داند یا در موردشان صحبت می کند! در این مطلب قصد داریم تعدادی از مرسوم ترین این الگوهای سیاه را با هم مرور کنیم.

ادامه خواندن “از پشت پرده رابط های کاربری چه می دانید؟”

مایکروسافت دیگر از ویندوز 7 پشتیبانی نمی کند

اگر از کاربران ویندوز 7 باشید، شما هنوز هم می توانید ویندوز 10 را به صورت رایگان دانلود کنید، زیرا ویندوز 7 دیگر رسماً مُرده است! پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز 7 به طور رسمی به پایان رسیده و این شرکت می خواهد کاربران این نسخه از ویندوز را به سمت ویندوز 10 سوق دهد. گرچه قیمت ویندوز 10 در حال حاضر 139 دلار است، اما کاربران ویندوز 7 می توانند به طور رایگان سیستم عامل خود را ازطریق سایت مایکروسافت به ویندوز 10 ارتقا دهند! البته اگر این کار را نکنند دیگر نمی توانند از به روز رسانی های امنیتی، رفع مشکلات و پشتیبانی فنی مایکروسافت بهره مند باشند و در معرض خطر بیشتری از ویروس ها و نرم افزارهای مخرب قرار خواهند داشت.

ویندوز 7 هفتمین نسخه ی سیستم عامل مایکروسافت بود که در سال 2009 به بازار عرضه شد و برای استفاده در کامپیوترهای شخصی شامل انواع خانگی و اداری تولید شده بود.

آیا تخفیف های «جمعه سیاه» واقعی است؟

آیا تخفیف های «جمعه سیاه» واقعی است؟

جمعه سیاه یا همان Black Friday چند سالی است وارد حیطه کسب و کارهای ایرانی خصوصاً کسب و کارهای اینترنتی شده و این روزها بازار شکایات مردمی درباره انواع روش های کلک زدن به مشتری توسط برخی از این کسب و کارها هم داغ است. جمعه سیاه، اوّلین جمعه بعد از روز شکرگزاری از روزهای ملی تقویم آمریکاست. فارغ از این که تاریخچه این روز چه بوده و چرا در دو دهه اخیر نام جمعه سیاه بر آن گذاشته شده، اساساً برگزاری این روز، یک ترفند فروش است. مشابه چنین روزهایی در کشورهایی غیر از آمریکا هم زیاد شده است که تقریباً در بیشتر کشورها این روز همزمان با آمریکا برگزار می شود. در ایران، برخی زیرساخت های فروش بدون کوچکترین نوآوری، نام و تاریخ این روز را کپی کرده اند، اما فرق اساسی آنچه در ایران اتفاق می افتد و آنچه در دیگر کشورها، انواع کلک هایی است که برخی کارآفرین ها برای فروش به مردم می زنند. (برگزاری این روز و روزهای مشابه مثل دوشنبه سایبری و روز مجردها در سراسر جهان و خود آمریکا، منتقدان زیادی دارد.)

ادامه خواندن “آیا تخفیف های «جمعه سیاه» واقعی است؟”

تغییر تنظیمات زباله دان ویندوز

هربار که فایلی را از ویندوز حذف می کنید این فایل به زباله دان منتقل می شود و تا زمانی که زباله دان پر شود یا فایل را از زباله دان نیز حذف کنید، مجموعه فایل های حذف شده در آن بخش باقی می مانند. البته چنانچه زباله دان به حداکثر ظرفیت خود رسیده و پر شده باشد، با حذف فایل های جدید، قدیمی ترین فایل موجود در زباله دان به صورت خودکار حذف می شود تا فضا برای جدیدترها بازشود. آیا می دانید زباله دان ویندوز قابل مدیریت است و می توانید ظرفیت آن را افزایش دهید، حذف خودکار زمان بندی شده را مدیریت یا حذف مستقیم فایل ها بدون قرارگیری در زباله دان را فعال کنید؟ در این ترفند با مجموع روش های مدیریت زباله دان ویندوز آشنا خواهید شد.

ادامه خواندن “تغییر تنظیمات زباله دان ویندوز”

10 گنج ویندوز 10

ویندوز 10 مایکروسافت به عقیده بسیاری بهترین سیستم عامل این شرکت به شمار می آید که ویژگی های متعددی به آن افزوده شده است. بعضی از این ویژگی ها واضح و پُراستفاده هستند، برخی دیگر مورد توجه درصد خاصی از کاربران قرار گرفته اند و در این میان کاربران با برخی ویژگی ها آنچنان که باید و شاید آشنا نیستند. این آشنانبودن می تواند به دلیل بی دقتی یا معرفی نشدن درست ازطرف مایکروسافت باشد. دلیل این نادیده گرفته شدن هرچه باشد، در این مطلب نگاهی داریم به 10 ویژگی جالب، ولی مغفول ویندوز 10!

ادامه خواندن “10 گنج ویندوز 10”

تاچ پد یا ماوس؟

استفاده از تاچ پد لپ تاپ ها لذت بخش است، اما هنگامیکه ماوس را به لپ تاپ خود متصل می کنید و مشغول تایپ می شوید ممکن است حرکت دست شما روی تاچ پد و انتقال نشانگر ماوس از بخشی به بخش دیگر یا فشار روی تاچ پد کمی اذیت کننده باشد.

اگر می خواهید به صورت خودکار هنگام اتصال ماوس به لپ تاپ، تاچ پد آن غیرفعال شود کافیست از یک ترفند ساده کمک بگیرید.

 1. کلیدهای Windows + i را به صورت همزمان فشار دهید تا پنجره تنظیمات ویندوز برای شما نمایش داده شود.
 2. روی گزینه Devices کلیک کرده و در ادامه از گزینه های موجود در سمت چپ روی Touchpad کلیک کنید.
 3. از سمت راست، علامت چک مارک کنار این عبارت را غیرفعال کنید:
  Leave Touchpad on When Mouse is Connected
 4. از حالا به بعد هنگام اتصال ماوس به رایانه به صورت خودکار تاچ پد غیرفعال می شود.

نکته: چنانچه می خواهید تاچ پد را برای همیشه غیرفعال کنید کافیست از کلیدهایی که روی صفحه کلید لپ تاپ به این منظور طراحی شده، کمک بگیرید. به عنوان مثال در اغلب موارد ترکیبی از کلیدهای Fn + F9 غیرفعال کردن همیشگی تاچ پد را به همراه دارد. در صورتی که لپ تاپ شما از این کلیدها نیز پشتیبانی نکند، می توانید در کادر جستجوی ویندوز عبارت Device Manager را وارد کنید و پس از کلیک روی نتیجه یافت شده با همین عنوان، به بخش Mice And Other Pointing Devices مراجعه و گزینه شامل عبارت Touchpad را کلیک راست کرده و Disable Device را انتخاب کنید.

حذف حساب کاربری Gmail

شاید کاربران بسیار کمی به فکر حذف حساب کاربری جیمیل خود باشند، اما گاهی ممکن است یک کاربر در مقاطع زمانی مختلف چند حساب کاربری جیمیل ایجاد کرده باشد و حالا برای مدیریت راحت تر آنها بخواهد برخی از حساب های اضافه را حذف کند. اگر شما نیز می خواهید حساب های کاربری اضافه خود در سرویس جیمیل را حذف کنید و فقط یکی از این حساب ها را فعال نگه دارید، می توانید از این روش کمک بگیرید:

 1. به حساب کاربری خود در جیمیل واردشده و در ادامه به لینک زیر مراجعه کنید:
  https://myaccount.google.com/preferences?pli=1#deleteservices
 2. روی گزینه Delete products کلیک کنید.
 3. کاربری را که می خواهید حذف شود واردکرده و پس از واردکردن رمزعبور، روی گزینه Next کلیک کنید.
 4. سرویس های مختلفی که روی کاربری موردنظر فعال هستند برای شما فهرست می شوند. روی آیکون زباله دان مقابل گزینه Gmail کلیک کنید.
 5. مراحل به نمایش درآمده را با دقت انجام دهید.
 6. در پایان روی گزینه Remove Gmail کلیک کنید.
 7. کاربری جیمیل شما با موفقیت حذف شد.

توجه: قبل از حذف حساب کاربری خود در جیمیل لازم است به این نکات توجه داشته باشید:

 • با حذف کاربری جیمیل، حساب کاربری گوگل شما حذف نمی شود.
 • تاریخچه جستجوها و خریدهای انجام شده در پلی استور گوگل حذف نخواهد شد.
 • تمام ایمیل های شما حذف می شوند.
 • آدرس ایمیلی که به کاربری شما متصل است و حذف می شود در آینده توسط شما و هیچ فرد دیگری قابل استفاده نخواهد بود.
 • اگر پس از حذف ایمیل، فردی به شما ایمیل ارسال کند پیام او با یک خطا برگشت خواهد خورد. قبل از حذف ایمیل در صورت نیاز مخاطبان خود را از این اتفاق مطلع کنید.

شتاب دهندگان اینترنت

شتاب دهندگان اینترنت

استفاده از سرویس های دی ان اس (DNS) عمومی یکی از رایج ترین روش های افزایش سرعت دسترسی به سایت ها و مرور صفحات وب به شمار می رود.

معروف ترین سرویس دی ان اس نیز سرویس گوگل است که با آی پی 8.8.8.8 و 8.8.4.4 توسط کاربران شناخته می شود. آیا می دانید سرویس های دن ان اس دیگری نیز وجود دارند که با پیکربندی آنها روی سیستم عامل می توانید سرعت گشت و گذار در اینترنت را افزایش دهید؟ در این ترفند ضمن آشنایی با روش یافتن سریعترین سرویس دی ان اس، چگونگی استفاده از آن در سیستم عامل ویندوز را نیز فراخواهیدگرفت.

ادامه خواندن “شتاب دهندگان اینترنت”

وب گردی مخفیانه در اج

وبگردی ناشناس یا مخفیانه در وب که به آن Private Browsing گفته می شود (در مرورگر کروم عنوان Incognito برای آن در نظر گرفته شده) ازجمله امکاناتی است که تمام مرورگرها در سیستم عامل های مختلف از آن پشتیبانی می کنند و به شما این امکان را می دهند تا بدون ثبت اطلاعات مختلفی همچون تاریخچه صفحات بازدیدشده، رمزهای واردشده و… با خیال راحت صفحات وب را در دنیای اینترنت مرور کنید.

اگر از کاربران وفادار مایکروسافت هستید و در این سیستم عامل از مرورگر پیشفرض ویندوز یعنی اِج (Edge) برای وبگردی استفاده می کنید، با این روش می توانید مرور ناشناس در این مرورگر را نیز تجربه کنید:

 1. مرورگر اج را در کامپیوتر خود اجرا کنید.
 2. از بالا – سمت راست روی منوی اصلی مرورگر که به شکل چند نقطه در امتداد یکدیگر قابل مشاهده است، کلیک کنید.
 3. روی گزینه New InPrivate Window کلیک کنید.
 4. اکنون پنجره مرور ناشناس برای شما فعال شده و هروقت وبگردی شما به پایان برسد، با بستن این پنجره حالت عادی مرورگر برای شما فعال می شود و می توانید همچون گذشته وبگردی کنید.

اجرای برنامه های آفیس در حالت ایمن

اجرای برنامه های آفیس در حالت ایمن

دلایل مختلفی همچون نصب یک افزونه، شخصی سازی منوها و رابط کاربری، باز ماندن یک سند معیوب و… می تواند موجب بروز مشکلات در هریک از مجموعه برنامه های آفیس اعم از واژه پرداز Word، اکسل، پاورپوینت و… شود.

این مشکلات موجب می شود نرم افزارهای مربوط با خطاهای مختلفی اجراشده یا حتی در موارد زیادی مشاهده می شود این مشکلات مانع از اجرای برنامه های مجموعه آفیس شده یا پس از اجرا به صورت کاملاً خودکار و ناگهانی برنامه بسته شود.

در چنین شرایطی برای رفع مشکل و بازگرداندن عملکرد نرم افزار به حالت پایدار خود بهترین راهکار، استفاده از حال ایمنی است که در مجموعه آفیس طراحی شده است. در این شرایط نرم افزارهای مجموعه آفیس بدون تغییرات اعمال شده در رابط کاربری، بدون افزونه های موجود و بدون فعالسازی امکاناتی همچون غلط یاب املایی خودکار یا بازکردن اسناد معیوبی که با مشکل در اجرا مواجه شده اند، اجرا می شوند. اجرا در این شرایط موجب می شود نرم افزارها بدون مشکل در عملکرد در اختیار کاربر قرارگرفته و این امکان را فراهم کنند تا کاربر نسبت به حذف افزونه های به وجودآورنده مشکل یا بازگردانی تغییرات به حالت اوّلیه اقدام کند.

برای استفاده از این روش و اجرای هریک از برنامه های مجموعه آفیس در حالت ایمن می توانید از این روش کمک بگیرید:

 1. ساده ترین روش برای اجرای این برنامه ها در حالت ایمن، پایین نگهداشتن کلید Ctrl هنگام اجرای هریک از برنامه های موردنظر است.
  به عنوان مثال چنانچه قصد دارید نرم افزار Word را در حالت ایمن بازکنید کافیست کلید Ctrl را فشارداده و پایین نگه دارید، در ادامه ضمن پایین نگهداشتن این کلید، روی آیکون برنامه دوبار کلیک کنید تا اجراشود.
 2. پس از اجرای عملیات بالا، پیغامی به این شرح برای شما نمایش داده می شود:
  You’re holding down the CTRL key. Do you want to start Word in Safe Mode?
  در این مرحله کافیست کلید Ctrl را رهاکنید و با کلیک روی گزینه Yes ضمن تأیید اجرای برنامه در حالت ایمن، منتظر بمانید تا برنامه در این حالت بازشود.

نکته: برای اجرای هریک از نرم افزارهای مجموعه آفیس در حالت ایمن به کمک خط فرمان کافیست از دستور /safe در ادامه نام نرم افزار کمک بگیرید. به عنوان مثال برای اجرای برنامه Word از خط فرمان کافیست کلیدهای Crtl + R را فشاردهید سپس در پنجره Run عبارت winword/safe را واردکرده و کلید اینتر را بزنید.